Болградська міська громада
Одеська область, Болградський район

«СЬОГОДНІ ВИКОНУЄТЬСЯ…»

Дата: 13.01.2023 16:06
Кількість переглядів: 186

13 січня виконується 215 років від дня народження Аполлона Олександровича СКАЛЬКОВСЬКОГО (1808 – 1899) – історика, архівіста, статистика та дослідника.

Фото без опису

Народився Аполлон Скальковський в Житомирі, тоді Волинської губернії, але доля тісно поєднала його з Одесою.

Вихованець Віденського й Московського університетів, з 1828 — урядовець канцелярії генерал-губернаторства в Одесі, згодом довголітній секретар і редактор видань Одеського статистичного комітету (офіційна назва — головний статистичний комітет Новоросійського краю; Скальковський очолював його понад п'ятдесят років), один із засновників Одеського Товариства історії і старожитностей, активний діяч Товариства сільського господарства Південної Росії). Також заснував у Одесі архів міністерства внутрішніх справ і очолював його.

Також Скальковський - автор численних праць з історії й економіки Південної України XVIII—XIX століть (переважно на основі архівних матеріалів). Скальковський знайшов і зберіг архів Коша Запорозького XVIII століття (нині в Києві), на підставі якого написав низку праць, зокрема «История Новой Сѣчи или последняго Коша Запорожского», «Наезды гайдамак на Западную Украйну в XVIII ст. 1733—1768 гг.»; документальні статті з історії Запорожжя та Правобережної України XVIII ст., серед них: «Филипп Орлик и Запорожцы» («Київська старовина», 1882), «Несколько документов из истории гайдамачества» («Київська старовина», 1885) та ін.

Історичні праці Скальковського, не зважаючи на романтичний підхід, певну ідеалізацію Запорожжя й шляхетське наставлення до історії гайдамаччини, завдяки документальній базі, зберігають свою вагу для історичної науки, особливо через те, що деякі цінні документи з історії Південної України та Запорозької Січі, які він використував, зараз втрачені. Зневажливе ставлення Скальковського до гайдамаків було затавровано Тарасом Шевченком у поезії «Холодний Яр».

Також був автором публіцистичних статей, історичних романів («Кагальничанка», «Хрустальная балка», «Братья Искупители», «Мамай») тощо. В Одесі зберігся цінний архів Скальковського, зокрема його досі не опублікований щоденник, розпочатий ще за студентських років.

Помер А. О. Скальковський, не доживши 3-х днів до дня народження, в Одесі.

28 квітня 2016 року відповідно до закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» та політики декомунізації України в Одесі, яка була одним з об'єктів досліджень Скальковського, було увічнено його пам'ять. А саме - ім'ям Скальковського було названо колишній Другий Стахановський провулок.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь