A A A K K K
для людей із порушенням зору
Болградська міська громада
Одеська область, Болградський район

Почесні громадяни

ЗВАННЯ «ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН МІСТА БОЛГРАДА» ЗАСНОВАНО
 
РІШЕННЯМ БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 30.06. 2015 РОКУ

 

ІВАН МИКИТОВИЧ ІНЗОВ - засновник міста Болград, головний попечитель і голова Опікунського Комітету про іноземних колоністів Південного краю Росії. Він не тільки сам брав участь в будівництві Болграда і долях переселенців, а й зробив наше місто гідним адміністративним, торговим, культурним і духовним центром Бессарабії. Під його керівництвом був закладений парк ім. Пушкіна, будувався Спасо-Преображенський собор, Митрофанівська церква.
    
Інзов вважав своїм обов'язком піклуватися про колоністів, добивався для них привілеї і пільг, завдяки чому вони змогли збудувати в Буджакського степах справжній будинок, про який мріяли, коли бігли від турецького ярма. Пам'ять про Інзова живе у віках.
    
Звання «Почесний громадянин міста Болграда» присвоєно Івану Микитовичу Інзову першому - у 2015 році, посмертно.

 

ДАВИД МИРОНОВИЧ ГІНДЕНТУЛЕР - лікар-хірург, головний лікар Болградської районної лікарні з 1946 по 1978 роки. Основоположник дитячих молочних кухонь в Болградському районі, Одеської області та по всій Українській Республіки, автор численних методичних видань по хірургії, по діагностики і лікуванні ехінококозу, з питань організації охорони здоров'я.
   
Будучи головним лікарем, Давид Миронович створив на громадських засадах методичний кабінет, фахівці якого надавали консультативну допомогу дільничним лікарям. Під його керівництвом медики району самовіддано боролися з епідеміями дифтерії, тифу, сибірки, туберкульоза, поліомієліта та іншими важкими захворюваннями. За перші роки роботи Гіндентулера в Болградському районі в десять разів знизився показник дитячої та в три рази  - дорослої смертності. Давид Миронович був універсальним хірургом і проводив широке коло складних операцій.
  Давид Миронович - фронтовик, відмінник охорони здоров'я, нагороджений Знаком Пошани (посмертно). Звання «Почесний громадянин міста Болграда» присвоєно Давиду Мироновичу Гіндентулеру в 2016 році, посмертно.

 

СЕРГІЙ МИКОЛАЙОВИЧ МАЛЕВІНСЬКИЙ - сподвижник засновника міста Болград, інженер-майор.
  
 Особисто брав участь в облаштуванні болгарських переселенців на землях Бессарабії, розробляв генеральний план будівництва міста Болград, планував разом з Інзовим розташування вулиць. Був одним з творців унікальної пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення - парку ім. А. С. Пушкіна (в той час - «Казенного саду»). За власним проектом побудував на території парку Літній павільйон (будиночок Малевінського) в стилі невеликого замку, який був літньою резиденцією глави опікунської комітету іноземних колоністів генерала І. М. Інзова.
   Малевінський був геніальним топографом, фортифікатором. Його заслуги для Болграда - видатні. Звання «Почесний громадянин міста Болграда» присвоєно Сергію Малевінському в 2017 році, посмертно.

 

МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ АГБУНОВ - відомий український вчений болгарського походження, доктор історичних наук, професор, мандрівник, письменник, автор наукових та науково-популярних праць з історичної географії античного світу, автор книги про засновника міста Болград І. М. Інзова.
   Брав участь в археологічних розкопках і розвідках в Болградському районі. При ньому були відкриті численні археологічні пам'ятники різних історичних епох на півдні України. М. В. Агбунов вніс значний внесок в теоретичне вивчення та популяризацію знань про скіфо-античний період  історії Причорномор'я.
  
Їм був здійснений ряд історико-географічних експедицій, які пройшли маршрутами древніх мореплавців в Чорному і Середземному морях, а також у Атлантиці.
     Михайлу Васильовичу Агбунову присвоєно звання Почесний громадянин міста Болграда в 2018 році, посмертно.

ЛЕОНІД ВАСИЛЬОВИЧ СУББОТІН – вчений-археолог, педагог, творець і засновник  історико-етнографічного музею у місті Болград.

Великий патріот міста Болград, що сприяв збереженню історичної пам’яті  Болградщини. Леонід Васильович Субботін  був  вчителем малювання в Болградской школе № 2, де створив історико-археологічний клуб «Юний археолог». Зі школярами в експедиціях він відкрив на території Болградського та сусідніх районів два слов'янських поселення Х-ІХ століть до н.е., дев'ять поселень епохи пізньої бронзи.
   
Всього за час життя Леонідом Васильовичем відкрито 255 поселень, під його керівництвом досліджені 334 кургану. Це - третина від загальної кількості курганних пам'яток, розкопаних в Одеській області за всі роки досліджень з середини ХІХ століття.
   
Л.В. Суботін опублікував 150 наукових робіт, 10 з яких - монографії. 
   Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у 2019 году, посмертно.

ПЕТРО ФРАНЦОВИЧ ОСТРОВСЬКИЙ  - військовослужбовець 98-ї гвардійській Повітрянодесантній дивізії, яка дислокувалася у м. Болград .

    Заслужений майстер парашутного спорту СРСР, абсолютний чемпіон світу, 22-х кратний рекордсмен світу, 15-кратний чемпіон Радянського Союзу. Ззробив 10900 стрибків з парашутом. Брав участь у випробуванні парашутних систем і катапульт. Численний призер міжнародних змагань.
    
П. Ф. Островський нагороджений безліччю орденів і медалей. Має 46 нагород, в тому числі Урядові та Міжнародні. Нагороджений особистим іменною зброєю від Міністра Оборони СРСР, маршала Гречко А. А.
   Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у 2020 році в честь відзначення 90-ї річниці ВДВ, посмертно.

НЕОНІЛА ІВАНІВНА ПАРАСКЕВОВА – учасниця бойових дій у Другій світовій війні, педагог, відмінник народної освіти, громадський діяч.

    Параскевова Неоніла Іванівна під час війни була розвідницею, працювала в тилу ворога у складі 25-ої Чапаївської дивізії приймала участь в обороні Одеси та Севастополя. За участь у боях нагороджена орденом Великої Вітчизняної війни, багатьма медалями. Після війни капітан у відставці Параскевова Н.І. почала працювати на педагогічній ниві. З 1947 по 1971 роки працювала директором Болградської школи № 1. Школа під її керівництвом завжди була флагманом освіти у виховані дітей. Двічі обиралась депутатом Верховної Ради від Одеської області,  відмінник народної освіти, громадський діяч.
    
Вже в пенсійному віці декілька років працювала директором вечірньої школи робітничої молоді.
     Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у   2020 році, посмертно.

 

ВІКТОР САВЕЛІЙОВИЧ НОТЕВСЬКИЙ – голова правління-генеральний директор споживчого товариства «Інбуд», заслужений будівельник Украиїни, академік Академії будівництва України та Української технологічної академії. Має більш 15 нагород України, серед яких – ордени «За заслуги» II і III ступенів, орден Олександра Невського, Святослава Великого та інші. А також ордена и медалі інших країн, в тому числі – Організації Об’єднаних Нації.
   
Віктор Савелійович є почесним консулом Республіки Болгарія у Львові.
 
Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у 2021 році за многолітню благодійну діяльність, значну допомогу в будівництві та ремонтних роботах на соціально-культурних об’єктах м. Болград та Болградського району. Крім того, Віктор Савелійович надав допомогу у будівництві пам’ятника Болгарським ополченцям, допоміг провести ремонт футбольного стадіону в м. Болград,  подарував 20 дитячих ігрових комплексів дитячим садкам Болградського району. За активної участі Виктора Савелійовича був підписаний Договір про співпрацю між Дніпровським районом міста Києва та Болградським районом. Він же сприяв підписанню протоколу про наміри щодо співробітництва між Болградської районної державної  адміністрацією Одеської області та курортом «Албена» (Р. Болгарія).

 

ВОЛОДИМИР МИХАЙЛОВИЧ КУЄМЖИ – засновник громадської організації «Фонд імені І. М. Инзова», Почесний президент Фонду.

    Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у   2021 році за великий вклад в  відновлення правдивої історії міста Болград, розкриття ролі засновника міста И. М. Інзова, патріотизм. Завдяки В. М. Куємжи в м. Болград відроджували та будували пам’ятні місця, пов’язані с іменем генерала Інзова. За його особистою ініціативою та власної участю були відновлені іконостас та катафалк у Свято-Митрофанівської церкві, побудована звінніца.    Крім того, був побудован  пам’ятний знак про перенесення праху Інзова из Одеси у Болград,відновлено пам’ятник засновнику міста біля Спасо-Преображенского собору та інше, посмертно.

 

ІВАН ГЕОРГІЙОВИЧ НЕНОВ – заслужений журналіст України, відомий письменник, член Національної Спілки письменників України та Болгарії, кандидат політичних наук, доцент, професор кафедри регіональної політики та публічного адміністрування Одеського інституту адміністрування Одеського інституту Академії Державного управління при Президенті України, лауреат літературної премії імені Степана Олійника, нагороджений Орденом «Хрест Пошани».
   
Звання «Почесний громадянин міста Болград» присвоєно у   2021 році за великий вклад в розвіток міста Болград під час роботи в органах державної влади, ЗМИ. Автор книг и статей про життя болгарських переселенців на Болградської землі.
   
Патріот, всюди прославляє історію та культуру Болградської  землі, особу засновника м. Болград И. М. Інзова, болгарських переселенців та їх потомків.                                                                                                                                                

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь