У СОБОРНОСТІ ДУШ – МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ, ЇЇ ПЕРЕМОГА

Дата: 22.01.2024 17:04

Сьогодні з нагоди 105-річниці Соборності України на центральній площі Болграда відбулось покладання квітів до Меморіалу Слави, у якому взяли участь керівництво Болградської районної державної (військової) адміністрації, районної та міської рад. Також присутні, серед яких представники структурних підрозділів Болградської РВА, міської ради хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих.

«Саме у соборності наш душ – майбутнє України та запорука її Перемоги», - налогосив ведучий заходу Олег Згардан.

Зазначимо, це свято на честь проголошення першої Незалежності та Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

22 січня 1918 року незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в 1919 році, в цей же день на Софійській площі у Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Так вперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу.

Фактично об'єднання республік УНР і ЗУНР на жаль не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.

За часів радянського режиму День Соборності не відзначався, більше того - будь-яка згадка про нього знищувалася, цей день вважали «контрреволюційним святом».

Перше офіційне святкування відбулося в 1939 році, у місті Хуст, столиці Карпатської України. Тоді ці землі перебували у складі Чехословаччини. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців - так День Соборності став наймасовішим заходом українців за 20 років.

На державному рівні День Соборності України вперше відзначили в 1999 році після указу чинного президента країни Леоніда Кучми. Однак в 2011 році указом президента Віктора Януковича День Соборності був скасований на офіційному рівні, як і День Свободи 22 листопада - замість них 22 січня був заснований День соборності і свободи.